پرواز چارتر از آن عباراتی است که در عرصه‌ سفر هوایی و گردشگری زیاد به آن برمی‌خوریم. بیشتر آژانس‌های گردشگری که در تعطیلات و مناسبت‌ها با پیامک‌های تبلیغاتی و پیشنهادهای ویژه‌ لحظه‌آخری تورهای‌شان وسوسه‌مان می‌کنند چمدان ببندیم و راهی سفر شویم، برای بسته‌های مسافرتی‌ تورهای‌شان از همین پرواز چارتر استفاده می‌کنند. پرواز چارتر بخش بزرگی از حمل‌ونقل هوایی کشوریمان را در بر می‌گیرد و گل سرسبد جستجوهای کاربران فضای مجازی درباره‌ی بلیط هواپیماست. در این نوشته برای شما درباره‌ بلیط چارتر و هر چیزی که لازم است درباره‌ی آن بدانید، توضیح خواهیم داد.

واژه‌ چارتر در معنای لغوی آن به معنیِ «دربست کرایه دادن» است. در حوزه‌ی صنعت گردشگری هرچیزی که به تعداد زیاد موجود باشد و قابلیت فروش یا اجاره داشته باشد، می‌تواند چارتر شود. هر وسیله‌ نقلیه‌ عمومی که تعداد زیادی صندلی داشته باشد، یا هر هتل یا مرکز اقامتی که تعدادی تخت و اتاق مناسب داشته باشد، قابلیت چارتر کردن دارند، مثلا صندلی‌های هواپیما یا تخت‌های هتل قابلیت چارتر کردن دارند.

 

 چارترکننده: به آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی که بخشی از صندلی‌های یک پرواز یا همه‌ آن را اجاره می‌کنند، یا همه یا تعدادی از تخت‌های یک هتل را کرایه می‌کنند چارترکننده می‌گویند.

 چارتردهنده: به آن شرکت هواپیمایی (ایرلاین) یا هتلی که صندلی‌های پرواز و تخت‌های اتاق‌هایشان را اجاره می‌دهند، چارتردهنده می‌گویند.

این‌ها کلیاتی درباره‌ی مفهوم چارتر بودند. حالا می‌خواهیم کمی روی عبارت پرواز چارتر تمرکز کنیم. می‌خواهیم بدانیم پرواز چارتر چیست و چه ویژگی‌هایی دارد.

پرواز چارتر چیست؟                                          بلیت چارتر

وقتی که تمام صندلی‌های یک هواپیما در یک مسیر پروازی در اختیار چارترکننده قرار بگیرد به آن پرواز چارتر می‌گوییم. مثلا وقتی که آژانس هواپیمایی یک مسیر پروازی مثلا تهران ـ استانبول یا تهران ـ مشهد را برای مدتی چارتر کند، به آن پرواز استانبول یا مشهد، پرواز چارتر می‌گویند. در این مثال، پروازهای تهران ـ استانبول و تهران ـ مشهد از مسیرهای پرطرفداری‌اند که همیشه متقاضی دارند و پرواز این مسیرها به‌صورت سالانه چارتر می‌شود. اما چارتر بعضی مسیرها برای مدت کوتاه‌تری برقرار می‌شود، مثلا فرض کنیم یکی از شرکت‌های هواپیمایی به سفارش بعضی آژانس‌ها یا شرکت‌های گردشگری، پرواز تهران ـ آمستردام را برای مدت سه‌ماه چارتر کند. در کل به دلیل وجود متغیرهایی مثل زمان و مسیر پروازی، عرصه‌ی پرواز چارتر تنوع و گوناگونی زیادی دارد.

اما فقط آژانس‌ها و دفاتر خدمات گردشگری نیستند که پرواز را چارتر می‌کنند. سازمان‌ها و ارگان‌ها و اداره‌جات و باشگاه‌های ورزشی و درکل هر نهاد دولتی و خصوصی که برای تعداد زیادی از نیروهای زیرمجموعه‌اش به بلیط هواپیما نیاز داشته باشد، اگر تعداد مسافرانش به حد نصاب یک پرواز برسد، ترجیح می‌دهد به‌جای خرید بلیط برای تک‌تک کارکنانش، پرواز چارتر بگیرد. در این شرایط هم هزینه‌ی آن ارگان و سازمان کمتر می‌شود و هم برای نیروهایش در طول پرواز اختیار و راحتی بیشتری دارند.

• پرواز چارتر یعنی دربست کرایه کردن هواپیما برای یک بازه‌ی زمانی معین.

 

 

تفاوت پرواز چارتر و پرواز سیستمی

قبل از این‌که تفاوت این دو پرواز را توضیح بدهیم، پرواز سیستمی را معرفی می‌کنیم. شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین‌ها) بنا به امکانات و شرایط‌شان، مسیرهای پروازی مختلفی دارند که طبق برنامه‌ریزی سالانه در آن مسیرها، در طول هفته یا ماه، پروازهایی با قیمت مشخص برقرار می‌کنند که به این پروازها، پرواز سیستمی می‌گویند. تفاوت مهم این پروازها با پرواز چارتر در این است که برنامه‌ آن‌ها در طول هفته و ماه و هزینه‌‌شان مشخص است. شما می‌توانید مثلا از چند ماه قبل به مقصد زوریخ بلیط هواپیما بخرید و هزینه‌اش را بپردازید و بعدا بنا به تغییر شرایط سفرتان تاریخ پروازتان را جابه‌جا کنید، یا این‌که اگر نتوانستید به دلیلی سفر کنید، بلیط را پس بدهید و هزینه‌ی پرداختی‌تان را بعد از کسر جریمه‌ کنسلی پس بگیرید. یکی دیگر از ویژگی‌های پرواز سیستمی این است که در این پروازها قیمت بلیط بر اساس شرایط سنی تعریف می‌شود، مثلا بهای بلیط برای گروه سنی بزرگسالان، کودکان و نوزادان متفاوت است و بلیط نوزادان، ارزان‌ترین و بلیط بزرگسالان، گران‌ترین بلیط است.تفاوت بلیط چارتر و بلیط سیستمی


بیشتر بخوانید:چارتر چارتر که می‌گویند، یعنی چه؟


حالا ببینیم تفاوت پرواز چارتر و پرواز سیستمی چیست. وقتی شما بلیط چارتر می‌خرید، به هیچ عنوان امکان تغییر تاریخ پرواز را ندارید. علاوه بر این، در بیشتر موارد بلیط چارتر کنسلی ندارد، تنها در موارد خاص و با جریمه بالا، امکان استرداد بلیط چارتر وجود دارد بنابراین هنگام خرید بلیط چارتر، از سفرتان و همچنین تاریخ رفت و برگشت مطمئن شوید. تفاوت دیگر پرواز چارتر با سیستمی در تفاوت نرخ بلیط برای رده‌های سنیِ متفاوت است. بلیط چارتر تنها برای نوزادان زیر دوسال ارزان‌تر است و در غیر این‌صورت بهای بلیط چارتر مثلا برای کودک هفت‌‌ساله‌ و پدرومادرش یکسان است. پس اگر خانوادگی و با تعداد زیادی کودک سفر می‌کنید، بلیط پرواز چارتر چندان به‌صرفه نخواهد بود، مگر در شرایط خاصی. مثلا زمانی که چارترکننده به دلیل نزدیکی زیاد به زمان پرواز، به قول معروف آتش بزند به مالش و حسابی قیمت‌ها را پایین آورده باشد. در ادامه جزئیات این کاهش قیمت را شرح می‌دهیم.

 

قیمت‌گذاری بلیط چارتر

آیا قیمت بلیط چارتر متغیر است؟

 یکی دیگر از ویژگی‌های مهم پرواز چارتر، ریسک ناشی از پر یا خالی بودن پرواز است که به‌طور مستقیم متوجه چار‌ترکننده است. چارترکننده به دلیل این‌که از پیش، هزینه‌ی تک‌تک صندلی‌های پرواز را پرداخته، ترجیح می‌دهد تمام صندلی‌های پروازش پر شوند و تمام بلیط‌های آن پرواز را بفروشد. به همین دلیل برای فروش بلیط چارتر ابزار متنوعی را به کار می‌برد. به‌ویژه وقتی به زمان پرواز نزدیک می‌شویم، برای این‌که تمام بلیط‌هایش را بفروشد، قیمت بلیط را کاهش می‌دهد. در این شرایط خرید بلیط پرواز چارتر برای یک خانواده‌ی شلوغ با تعداد کودکان زیاد (مثلا هفت‌ساله و پنج‌ساله و سه‌ساله)، به صرفه است. اما باز هم راه بی‌مشکل و آسانی نیست، چون ممکن است در فصل پرتردد پروازی باشید و برای مقصدی که مورد نظرتان است اصلا در تاریخ نزدیک پرواز و به آن تعدادی که می‌خواهید، بلیط چارتر گیرتان نیاید.

قیمت بلیط چارتر و سیستمی برای سنین مختلف

قیمت بلیط چارتر برای نوزادان زیر دو سال، کودکان و بزرگسالان به چه صورت است؟

قیمت بلیط چارتر برای کودکان 2 تا 12 سال و بزرگسالان یکسان است؛ تنها قیمت بلیط چارتر نوزادان زیر 2 سال کمتر از قیمت بلیط بزرگسالان است.اما در بلیط سیستمی علاوه بر اینکه برای بلیط نوزادان زیر 2 سال خود، مبلغ کمتری پرداخت می‌کنید برای کودکان 2 تا 12 سال هم به میزانی از مبلغ بلیط کاسته می‌شود.

قیمت بلیط چارتر

• ممکن است در بعضی زمان‌ها بلیط پرواز چارتر را ارزان‌تر از بلیط سیستمی بخرید ولی حواس‌تان حسابی جمع باشد، چون بلیط چارتر شخصیت انعطاف‌پذیری ندارد! و تاریخ و ساعت بلیط‌‌تان را نمی‌توانید تغییر بدهید.

ترفند خرید بلیط چارتر ارزان

با این اوصاف، حتما از خود می‌پرسید چه طور باید بلیط چارتر بخریم تا برای‌مان مقرون‌به‌صرفه تمام شود. نخست اینکه قیمت بلیط چارتر در زمان‌های پرسفر تفاوت چندانی با قیمت بلیط سیستمی ندارد. در عوض بلیط چارتر در  زمان‌های کم‌سفر سال، ارزان می‌شود. بلیط‌های لحظه آخری که گاهی اوقات قیمت‌شان بسیار ارزان است، نوعی بلیط چارتر هستند که زمان بسیار کمی تا موعد پروازشان باقی مانده است. بنابراین اگر گوش به زنگ باشید و در فصل کم‌سفر و نزدیک به پرواز به سایت خرید بلیط آنلاین مراجعه کنید، می‌توانید بلیط چارتر ارزان قیمت بیابید و بخرید.

مسیرهای پرطرفدار برای بلیط چارتر

بلیط چارتر تقریباٌ در تمام مسیرها پرطرفدار است اما در برخی از آنها، طرفداران بیشتری دارند؛ بلیط چارتر مشهد، بلیط چارتر کیش، بلیط چارتر شیراز، بلیط چارتر بندرعباس، بلیط چارتر اصفهان، بلیط چارتر استانبول و بلیط چارتر دبی، از جمله بلیط‌های چارتر محبوب برای مسافران به شمار می‌آیند. شما در علی‌بابا برای تمام این مسیرها می‌توانید بلیط چارتر پیدا کنید.

 بلیط چارتر خارجی

بلیط چارتر به پروازهای داخلی منحصر نمی‌شود بلکه شما می‌توانید برای برخی از مسیرها، بلیط چارتر خارجی نیز بیابید. از مهم‌ترین بلیط‌های چارتر خارجی که در علی‌بابا می‌یابید، می‌توان به چارتر تهران- استانبول، چارتر تهران- دبی و چارتر تهران- تفلیس اشاره کرد. برای خرید بلیط چارتر خارجی در علی‌بابا، کافی است پس از جستجوی بلیط در یکی از پنجره‎های کناری، گزینه چارتر را انتخاب کنید تا بلیط چارتر آن مسیر به نمایش درآید.

چه هواپیمایی‌هایی بلیط چارتر ارائه می‌دهند؟

شاید این پرسش پیش بیاید که کدامیک از ایرلاین‌ها، بلیط چارتر ارائه می‌دهند. می‌توان گفت در تمام ایرلاین‌ها، بلیط چارتر فروخته می‌شود. بلیط چارتر ایران‌ایر، ماهان، تابان، زاگرس، کاسپین، قشم‌ایر، کیش‌ایر و… برای مسیرهای مختلف در دسترس است.