آن دسته از افراد که زیاد سفر می‌روند به خصوص برای کارشان، با موقعیت‌های خاصی مواجه می‌شوند. یکی از این موقعیت‌های خاص و سخت، سفرهای پی‌درپی است. یا مثلاً بسیاری از افراد حرفه‌ای، مجبور می‌شوند چند ساعتی را در فرودگاه بمانند تا پرواز بعدی‌شان را انجام بدهند.

گاهی اوقات زمان انتظار در فرودگاه برای انجام شدن پرواز بعدی، به چندین ساعت می‌رسد. از آنجایی که افراد حرفه‌ای زمان برای‌شان بسیار مهم است، با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توانند از این ساعات به بهترین نحو استفاده کنند. فعالیت‌های متفاوتی وجود دارند که حرفه‌ای‌ها می‌توانند با آنها اوقات‌شان را در فرودگاه سپری کنند. فعالیت‌هایی که هم از آنها لذت ببرند و هم به برنامه‌های کاری‌شان کمک کند.

هتل‌ های فرودگاهی

هتل‌های فرودگاهی
شکی نیست که سفرهای پی‌درپی باعث خستگی جسم و روح‌تان می‌شود؛ از سوی دیگر حتما دلتان می‌خواهد زمانی که به مقصد رسیدید سرحال و پرانرژی باشید. بنابراین اگر بتوانید در فاصله بین دو پرواز، استراحتی حتی چند ساعته داشته باشید، بهره مناسبی از این زمان برده‌اید. اما خب بعید است کسی بتواند در فرودگاه‌ها، آن هم با آن صندلی‌های سخت، استراحت چندانی داشته باشد.

یکی از امکاناتی که به این منظور در نزدیکی فرودگاه‌ها فراهم شده، هتل‌های فرودگاهی است. هتل‌های فرودگاهی در نزدیک فرودگاه‌های مهم ساخته می‌شوند و پذیرای مهمانانی هستند که می‌خواهند چند ساعتی را استراحت کنند. در واقع شما در هتل‌های فرودگاهی مجبور نیستید برای چند ساعت استراحت، هزینه یک شب کامل را بپردازید. از سوی دیگر امکانات رفاهی این هتل‌ها در سطح بسیار بالایی است.


برای مشاهده‌ و خرید بلیط‌ هواپیما، اینجا را کلیک کنید


دو نمونه از این هتل‌های فرودگاهی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ساخته شده‌اند. هتل 5 ستاره نووتل و هتل 4 ستاره ایبیس، هر یک کمتر از 10 دقیقه با فرودگاه امام خمینی فاصله دارند. مثلا اگر شما از سفری خارجی برگشته‌اید و باید ظرف چند ساعت آینده به سفر دیگری بروید، می‌توانید ساعاتی را در یکی از این هتل‌ها استراحت کنید. این هتل‌ها علاوه بر اقامت کامل، برنامه اقامت کوتاه (Fast Track) هم برای میهمانان‌شان در نظر گرفته‌اند؛ اقامت‌های سه‌ساعته و شش‌ساعته در این فرودگاه‌ها نرخ‌های تعیین‌شده‌ و ویژه‌ای دارند.

سالن خدمات سی‌آی‌پی (CIP)

سالن خدمات سی‌آی‌پی (CIP)اگر ساعت انتظارتان چندان طولانی نیست، لازم نیست برای استراحت به هتل بروید. برخی از فرودگاه‌های داخلی و بین‌المللی، امکان ویژه‌ای با عنوان خدمات سی‌آی‌پی به مسافران ارائه می‌دهند. شما با پرداخت هزینه تعیین‌شده می‌توانید از این خدمات سی‌آی‌پی استفاده کنید. یکی از بخش‌های خدمات سی‌آی‌پی، محلی برای استراحت مسافران است.

بنابراین شما با هزینه‌ای کمتر در مقایسه با هتل‌های فرودگاهی، می‌توانید ساعت بین پروازهای‌تان را استراحت کنید. به عنوان مثال اگر باید چند ساعت را در فرودگاه مهرآباد در انتظار پرواز بعدی بمانید، می‌توانید از خدمات CIP این فرودگاه استفاده کنید. در این سالن با میان‌وعده‌ها و نوشیدنی‌های خوشمزه از شما پذیرایی می‌شود. علاوه بر این شما می‌توانید در همان سالن سی‌آی‌پی یا در اتاق‌های مبله چند ساعتی را استراحت کنید. البته این تنها بخشی از خدمات سی‌آی‌پی است.


بیشتر بخوانید: خدمات CIP مهرآباد؛ مثل ستاره‌های مشهور سینما سفر کنید!


 

کارهای عقب‌مانده

فرودگاه لپ تاپافراد حرفه‌ای همیشه از زمان‌های‌شان بهترین استفاده را می‌کنند. بنابراین طبیعی است که در زمان بین دو پرواز در فرودگاه هم، زمان‌شان را از دست ندهند. شما هم اگر می‌خواهید از این زمان بهره‌ ببرید، می‌توانید به سراغ لپ‌تاپ‌تان بروید. ممکن است در فرودگاه پریز برق برای شارژ کردن لپ‌تاپ پیدا کنید اما به آن اکتفا نکنید. بهتر است از قبل لپ‌تاپ‌تان را شارژ کنید یا پاوربانک با خود به همراه داشته باشید.

برای اینترنت هم ممکن است فرودگاه وای‌فای داشته باشد؛ اما باز هم امیدتان به فرودگاه نباشد. اگر زیاد سفر می‌روید و همیشه اینترنت لازم دارید، خرید مودم همراه منطقی است. در غیر این صورت می‌توانید از اینترنت دیتا استفاده کنید. با امکان هات‌اسپات گوشی شما تبدیل به مودم می‌شود و به راحتی به اینترنت دسترسی خواهید داشت.

مطالعه

مطالعه فرودگاهیکی دیگر از پیشنهادهای مناسب برای سپری کردن زمان بین دو پرواز، مطالعه است. کافی است پیش از سفر یک کتاب کوچک و جمع‌وجور با خود بردارید؛ چنین زمان‌هایی ایده‌آل است برای خواندن این کتاب.

طبیعی است که می‌توانید کتاب را از رشته‌های مرتبط با کار و حرفه‌تان انتخاب کنید. اما بهتر است در این زمان به کتاب‌های غیرتختصصی بپردازید. به این ترتیب هم کمی از کار فاصله گرفته‌اید و هم خودتان را غرق در دنیایی دیگر ساخته‌اید. شک نکنید چنین ایجاد تفاوت‌هایی برای روحیه‌تان ضروری است.


بیشتر بخوانید: امکانات جالب فرودگاه‌ها در سراسر دنیا


خرید سوغات

فرودگاه خرید سوغاتاز آنجایی که افراد حرفه‌ای همیشه زمان کم دارند، ممکن است در سفرشان نتوانند برای خانواده‌شان سوغات بخرند. اگر شما هم از این دسته‌اید، حالا در زمان بین دو پرواز در فرودگاه می‌توانید این کم‌کاری را جبران کنید.

در بیشتر فرودگاه‌ها، غرفه‌هایی وجود دارند که کالاهای صنایع دستی، اجناس لوکس، سوغات و خوراکی‌های شهرهای مختلف را می‌فروشند. در زمان بین دو پرواز بعد از کمی استراحت می‌توانید در این غرفه‌ها کمی دور بزنید و خرید کنید.

شاید به نظرتان برسد که قیمت اجناس این غرفه‌ها کمی گران‌تر از فروشگاه‌های سطح شهر است. اما به هر حال شما زمان‌تان را برای کار و حرفه‌تان گذاشته‌اید و حالا می‌توانید با کمی هزینه بیشتر، رضایت خانواده‌تان را هم به دست بیاورید.

فری ‌شاپ‌ ها را از دست ندهید

فری ‌شاپ‌ ها را از دست ندهیداگر سفرهای‌تان خارجی است و در فرودگاه‌های بین‌المللی منتظر می‌مانید، فری‌شاپ‌ها را از دست ندهید. در فری‌شاپ‌ها کالاهای لوکس و ارزنده‌ای ارائه می‌شوند؛ شما می‌توانید در آنجا کالاهای موردنظرتان را بدون سهم مالیات خریداری کنید.

حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، قدم زدن در فری‌شا‌پ‌ها لذت‌بخش است. این لذت را از خودتان نگیرید.


بیشتر بخوانید: راهنمای کامل ترمینال های فرودگاه مهرآباد


 

یافتن مقاصد

فرودگاه یافتن مقاصد زمانی که به شهری ناآشنا سفر می‌کنید، باید زمانی را به یافتن نشانی مکان‌های موردنظرتان اختصاص دهید. حالا اگر در فرودگاه باید بین دو پرواز منتظر بمانید، می‌توانید نشانی مکان‌های مهم را برای خودتان مرور کنید. اگر به روش‌های قدیمی علاقه دارید احتمالا به سراغ نقشه و خودکار می‌روید. اما اگر اهل اینترنت باشید، با گوگل مپ می‌توانید خیلی راحت‌تر نشانی‌ها را خواهید یافت.

ضمناً اگر برای کار سفر می‌کنید، می‌توانید در نقشه شهر مقصد یکی دو مکان تفریحی یا رستوران معروف را هم بیابید تا در وقت آزاد، سری به آنها بزنید.